„Fii tu schimbarea pe care vrei să o vezi în lume” Mahatma Gandhi

BARIERE ÎN COMUNICARE -Joc educațional interactiv online

Creat de profesor consilier Alina Paraschiv-CJRAE Teleorman

SCOP: jocul își propune să ajute participanții să identifice barierele care îngreunează sau împiedică procesul de comunicare.

INSTRUCȚIUNI: Comunicarea este un element de bază al existenței umane fără de care acesta nu s-ar derula, ea acționând ca intermediar între noi și ceilalți , dar și ca oglindă, îndeplinind importanta funcție de control.

Comunicarea presupune interacțiune socială dar uneori, diverși factori perturbă procesul de comunicare. Citește cu atenție enunțurile prezentate și stabilește valoarea de adevăr a acestora, în funcție de propria experiență. Ai la dispoziție 50 de secunde pentru cele 15 afirmații, fiecare răspuns fiind validat pe loc,  iar după scurgerea acestui timp primești un scor care însumează răspunsurile corecte.

SUGESTII:

1. Poți relua jocul pentru îmbunătățirea performanței.
  2. Elimină din comportamentul zilnic factorii indicați ca fiind perturbatori ai procesului de comunicare.
  3. Propune jocul și colegilor tăi pentru o mai bună comunicare.

START JOCꓽ Bariere în comunicare

REZOLVAREA CONFLICTELOR-Joc educațional interactiv online

Creat de profesor consilier Alina Paraschiv-CJRAE Teleorman

SCOP: jocul își propune să ajute participanții să identifice  modurile eficiente sau ineficiente de rezolvare a conflictelor.

INSTRUCȚIUNI: Gândește-te la un conflict avut recent. Poate că unele metode folosite de tine pentru rezolvarea acestuia au fost potrivite dar altele nu te-au ajutat deloc.

Alege răspunsurile corecte care indică modalități eficiente de rezolvare a conflictelor. Răspunsurile (corecte, greșite, omise) sunt transformate în puncte pe parcursul celor 5 nivele ale jocului.

SUGESTII:

1. Verifică dacă modalitățile indicate ca eficiente se regăsesc în comportamentul tău de zi de zi.
  2. Provoacă la joc pe cineva de lângă tine, și vezi dacă alegerile voastre corespund sau dacă acumulează un punctaj mai mare, aceasta însemnând fie că este mai vigilent în alegerea răspunsului, fie că recunoaște mai ușor modalitățile eficiente de rezolvare a conflictelor.

START JOC: Rezolvarea conflictelor

REBUS –COMUNICAREA -Joc educațional interactiv online

Creat de profesor consilier Alina Paraschiv -CJRAE Teleorman

profesor consilier Mădălina Rusu-CJRAE Teleorman

SCOP: jocul își propune să ajute participanții să cunoască mai multe informații legate de procesul de comunicare.

INSTRUCȚIUNI:

Completează rebusul următor folosind cuvintele potrivite pentru definițiile incomplete. Trebuie să găsești 10 cuvinte potrivite enunțurilor date, fără a avea o limită de timp. Fiecare răspuns  corect este  validat pe loc,  iar după fiecare răspuns greșit poți vedea varianta corectă.

La finalul jocului, primești un scor în funcție de răspunsurile corecte și timpul de răspuns.

Cu opțiunea „Leaderboard” poți să-ți apreciezi viteza de rezolvare  și gradul de corectitudine, comparativ cu alți jucători.

SUGESTII:

1. Poți relua jocul pentru îmbunătățirea performanței.
  2. Provoacă la joc pe cineva de lângă tine, și vezi ce scor realizează. Nu interveni până când nu termină jocul.
  3. Reține informațiile aflate și folosește-le în sfera comportamentală.

START JOCꓽ REBUS COMUNICAREA

Așteptăm impresiile tale la adresa de e-mail Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. sau Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

1. Despre comunicare – joc educațional interactiv online

Creat de profesor consilier Rusu Mădălina Cristina – CIAP Liceul Teoretic Zimnicea/ Școala Gimnazială nr. 3 Zimnicea

Scop: Jocul își propune să ajute persoana care-l joacă să identifice cât mai multe noțiuni /cunoștințe referitoare la ceea ce este comunicarea.

Instrucțiuni: veți descoperi 7 afirmații despre ceea ce este și ce nu este comunicarea cărora trebuie să le acordați valoare de adevăr prin A sau F.

Timp de lucru – 60 secunde

După finalizare puteți verifica corectitudinea răspunsurilor oferite.

Sugestii: poți juca împreună cu prietenii tai pentru ca exercițiul iți oferă un scor și în același timp realizează și un clasament.

1. Comunicator eficient/ comunicator ineficient

Scop: Jocul își propune să ajute persoana care-l joaca să identifice cât mai multe calități ale unui bun comunicator.

Instrucțiuni: veți descoperi amestecate 20 de afirmații/ cuvinte despre ceea ce reprezintă calitățile/ defectele unui comunicator, adică ceea ce face diferența între un comunicator eficient și unul ineficient. Ce ai de făcut? Trebuie să le sortezi pe cele două rânduri astfel încât pe rândul 1 să se regăsească acele trăsături specific unui comunicator eficient iar pe rândul 2 cele specifice unui comunicator ineficient.

Atenție! Nu uita că timpul de lucru este înregistrat. Poți juca împreună cu prietenii și poți realiza un clasament.