„Fii tu schimbarea pe care vrei să o vezi în lume” Mahatma Gandhi

Serviciile de asistență psihopedagogică sunt derulate în cadrul cabinetelor școlare/ interșcolare de asistență psihopedagogică, la nivelul județului Teleorman, în anul școlar 2017- 2018, astfel:


A. Centrul Județean de Asistență Psihopedagogică Teleorman - 3 posturi: profesor consilier Barbu Daniela Carmen, profesor consilier Bobîrnilă Daniela și profesor consilier Nicolae Elena- Alina.


B. Cabinetelor școlare/ interșcolare de asistență psihopedagogică -26 posturi, care au locațiile în:


1. Școala Gimnazială „Mihai Viteazul” Alexandria și Școala Gimnazială Nr. 7 Alexandria- profesor consilier Rușanu Simona (titular- concediu creștere copil)- profesor consilier Ivan Alina- Florina
2. Colegiul Național „Al. D. Ghica” Alexandria și Școala Gimnazială Nanov- profesor consilier Nicolae Marian Valentin
3. Colegiul Teoretic „A. I. Cuza” Alexandria- profesor consilier Laza Alina Veronica
4. Colegiul Național Pedagogic „Mircea Scarlat” Alexandria- profesor consilier Peșu Violeta
5. Liceul Teoretic „Constantin Noica” Alexandria și Școala Gimnazială Nr.5 Alexandria- profesor consilier Cune Narcisa Iuliana;
6. Liceul Tehnologic Nr. 1 Alexandria- profesor consilier Puiu Cristina - Ileana
7. Liceul Tehnologic „Nicolae Bălcescu” Alexandria- profesor consilier Dumitrache Rena (titular detașat la CMBRAE)- profesor consilier Tudor Andreea- Ofelia (titular detașat);
8. Liceul Tehnologic Măgura, Școala Gimnazială „Al. Colfescu” Alexandria și Școala Gimnazială Nr. 6 Alexandria- profesor consilier Toma Mihaela
9. Liceul Teoretic Piatra- profesor consilier Barbu Daniela Carmen, Școala Gimnazială Furculești, Școala Gimnazială Lisa și Școala Gimnazială Viișoara- profesor consilier Moldovan Ionela.
10. Liceul Teoretic Olteni- profesor consilier Mihăilescu Teodora, Școala Gimnazială Olteni și Școala Gimnazială Nr. 1 Orbeasca de Sus- profesor consilier Tudor Andreea Ofelia
11. Școala Gimnazială Plosca și Școala Gimnazială Peretu profesor consilier Bolnavu Cătălina Ionela (titular- concediu creștere copil)- profesor consilier Precup Cristina.
12. Colegiul Național „Anastasescu” Roșiori de Vede și Școala Gimnazială Nr. 1 Măldăeni- profesor consilier Grecu Georgeta Mihaela;
13. Liceul Tehnologic „Virgil Madgearu” Roșiori de Vede- profesor consilier Soare Mirela Mariana (titular- director CJRAE Teleorman) și profesor consilier Dumitru Stela;
14. Colegiul Tehnic „Anghel Saligny” Roșiori de Vede și Școala Gimnazială „Dan Berindei” Roșiori de Vede- profesor consilier Catalan Florentina;
15. Liceul Tehnologic „Emil Racoviță” Roșiori de Vede, Liceul Tehnologic Nr. 2 Roșiori de Vede și Școala Gimnazială „Al. Depărățeanu” Roșiori de Vede- profesor consilier Diremia Maria Magdalena
16. Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Roșiori de Vede și Grădinița cu program prelungit Nr. 4 Roșiori de Vede- profesor consilier Mitu Daniela
17. Școala Gimnazială „Anghel Manolache” Scrioaștea și Școala Gimnazială „Zaharia Stancu” Roșiori de Vede- profesor consilier Iorga Aristița
18. Liceul Teoretic Zimnicea și Școala Gimnazială Nr. 3 Zimnicea- profesor consilier Rusu Mădălina- Cristina
19. Grădinița Nr. 5 Zimnicea, Școala Gimnazială Nr. 2 Zimnicea și Școala Gimnazială „Miron Radu Paraschivescu” Zimnicea - profesor consilier Paraschiv Nicoleta- Alina (titular- concediu creștere copil)- detașat profesor consilier Tecuceanu Mirela – Cristina. 
20. Colegiul Național „Unirea” Turnu Măgurele și Liceul Teoretic „Marin Preda” Turnu Măgurele- profesor consilier Moldovan Ionela
21. Colegiul Tehnic „Gral D. Praporgescu” Turnu Măgurele și Liceul Tehnologic „Sf. Haralambie” Turnu Măgurele profesor consilier Funaru Georgeta
22. Școala Gimnazială Nr. 1 Videle și Liceul Teoretic Videle- profesor consilier Giugulea Mihaela
23. Liceul Tehnologic Drăgănești Vlașca, Școala Gimnazială Drăgănești Vlașca și Școala Gimnazială Vitănești- profesor consilier Ion Violeta- Rozalia
24. Liceul Tehnologic „Andrei Șaguna” Botoroaga și Școala Gimnazială Moșteni- profesor consilier Predica Florica- Violeta
25. Școala Gimnazială Conțești, Școala Gimnazială „Sf. Voievozi” Bragadiru și Școala Gimnazială „I. G. Duca” Țigănești. (profesor consilier Tudor Andreea Ofelia – titular)- profesor consilier Florea Daniela
26. Școala Gimnazială Poeni, Școala Gimnazială Cosmești și Școala Gimnazială Puranii de Sus. profesor consilier Giugulea Mihaela și profesor consilier Predica Florica- Violeta.